Prezentacija na .debugu 2021
Prije nekoliko tjedana sam održao prezentaciju na konferenciji .debug 2021 s naslovnom “Stavi Agile na pravo mjesto i čini to često”. Iako je tema trebala biti vezana uz razvoj proizvoda u najširem smislu (istraživanje tržišta, dizajn, implementacija), prezentacija je skrenula u neočekivanom smjeru…
Sve je počelo sasvim bezazleno
Razgovaramo prije par mjeseci Ivan Krnić i ja kako se industrija softvera oko nas previše fokusira na implementaciju nečeg već definiranog (specifikacija?) dok se ne razmišlja osobito o tome kako je eto baš taj zadatak onaj kojeg treba implementirati, i kako je dospio na vrh liste. Drugim riječima, pitamo li se radimo li pravu stvar ili radimo “što nam gazda kaže, samo brže“.
“Zašto ne bismo o tome progovorili na .debugu?”
“Može.”
I eto prezentacije.
I onda se sve okrenulo naopako
Kako je vrijeme u zadnje vrijeme 🙂 naklonjeno boravku na otvorenom i roštiljanju, tako i ja vikend prije .debuga s ekipom vrtim meso iznad žara. Na sebi imam majicu koju sam dobio na Global Scrum Gatheringu 2019. u Beču na kojoj, naravno, piše “Scrum Alliance”.
PRO TIP
Uvijek nosite sponzorske majice kad roštiljate!
Sve je bilo u najboljem redu dok jedan, stvarno dobar prijatelj nije shvatio što mi piše na majici:
Šok i nevjerica
“Kako to misliš?”
“A kako ne bi bila glupost? Sazovu nas svaki neki neredoviti petak i onda svatko priča o tome što je radio u proteklih mjesec ili dva. Potpuno je nezanimljivo, informacije koje se dijele su besmislene, sastanak služi za ribanje, sve traje po par sati a sve skupa radimo jer je to ‘agilno’ i ‘svi to rade pa moramo i mi’.”
Ako stvarno dobar prijatelj, koji radi dobar posao u dobroj firmi ima percepciju da su Agile i Scrum “glupost”, onda moja priča na .debugu kako treba razmišljati jedan korak ispred puca u potpuno pogrešnu metu.
Dakle…
Još uvijek se igramo “agilnosti”. Još uvijek trpimo gluposti poput “svi to rade pa moramo i mi”. Još uvijek se na agilno gleda kao na nekakav proces za kontrolu. Još uvijek se smatra da je sve to “skroz jednostavno”, da ne treba “previše filozofirati” i da “to ionako već radimo”.
Nema smisla pričati o istraživanju tržišta, prototipima, MVP-ovima, A/B testiranju i takvim temama kad se elementarne stvari o smislenom i modernom načinu rada ne razumiju, ili čak zloupotrebljavaju.
I tako je moja prezentacija zadržala naslov, ali potpuno promijenila sadržaj. Slajdove pogledajte ovdje (PDF, 16mb), a nadam se da će uskoro biti dostupna i snimka.
Cover photo by Dustin Tramel on Unsplash